Kalendarium rocznic literackich w 2024 r. – marzec

29 lutego 2024

Czy wiesz jakie rocznice obchodzimy w marcu? Komu powinniśmy w tym miesiącu poświęcić więcej uwagi? Oto kilka ważnych dat.

• 1 marca – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRZYTULANIA BIBLIOTEKARZA
  • 3 marca – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY I PISAREK ustanowiony w 1984 r. przez Międzynarodowy PEN-Club
  • 4 marca – NARCYZA ŻMICHOWSKA, pseud. Gabryella (1819-1876), powieściopisarka, poetka, pedagog, uważana za jedną z prekursorek feminizmu w Polsce, autorka powieści o tematyce społecznej,  m.in. Poganka. 205. rocznica urodzin
    NARCYZA ŻMICHOWSKA - rycina czarno-biała
  • 5 marca – JAN DOBRACZYŃSKI (1910-1994), pisarz i publicysta, działacz społeczny, uczestnik wojny obronnej 1939 i ruchu oporu, generał brygady, działacz katolicki, autor opowiadań, szkiców literackich, powieści i wspomnień o tematyce metafizycznej i moralnej, m.in. Listów Nikodema. 30. rocznica śmierci
    JAN DOBRACZYŃSKI - fotografia czarno-biała
  • 6 marca – EUROPEJSKI DZIEŃ LOGOPEDY
  • 6 marca – STANISŁAW JERZY LEC (1909-1966) poeta i satyryk, aforysta, współpracownik Szpilek, autor znanych tomów aforyzmów, dowcipnie komentujących współczesne zjawiska społeczne, m.in. Myśli nieuczesanych.  115 rocznica urodzin.
    STANISŁAW JERZY LEC - fotografia w odcieniu sepii
  • 19 marca – ZYGMUNT KUBIAK (1929-2004), polski pisarz, eseista, tłumacz, propagator kultury antycznej. 20. rocznica śmierci   95. rocznica urodzin  (30 IV)

ZYGMUNT KUBIAK - fotografia czarno-biała

• 21 marca – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POEZJI, ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO.
  • 25 marca – DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA
  • 27 marca – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU
  • 28 marca – BOHUMIL HRABAL (1914-1997), czeski pisarz, uważany za znaczącego twórcę światowej literatury XX w., autor znanych opowiadań i powieści, m.in. przeniesionych na ekran i nagrodzonych Oskarem Pociągów pod specjalnym nadzorem. 110. rocznica urodzin.
    BOHUMIL HRABAL - fotografia czarno-biała
  • 31 marca – OCTAVIO PAZ (1914-1998), meksykański poeta, eseista i publicysta, krytyk i dziennikarz, dyplomata, autor poezji przenikniętej humanizmem, m.in. poematu Piedra de sol (Kamień słońca), laureat Literackiej Nagrody Nobla w 1990 r. 110. rocznica urodzin.
    OCTAVIO PAZ - fotografia czarno-biała