Kalendarium rocznic literackich w 2024 r. – kwiecień

30 marca 2024

Czy wiesz jakie rocznice obchodzimy w kwietniu? Komu powinniśmy w tym miesiącu poświęcić więcej uwagi? Oto kilka ważnych dat.

• 2 kwietnia – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI
    Święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę  ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY).

• 3 kwietnia – JULIUSZ SŁOWACKI (1809-1849), poeta, dramaturg, jeden  z najwybitniejszych poetów polskich doby romantyzmu, jeden z trzech polskich Wieszczów Narodowych, twórca polskiego dramatu romantycznego, autor m.in. Kordiana, Balladyny. 175. rocznica śmierci 215. rocznica urodzin  (4 IX).

• 10 kwietnia – EWA SZELBURG-ZAREMBINA, właśc. Irena Ewa Szelburg ( 1899-1986), polska powieściopisarka, poetka, dramaturg, eseistka, najbardziej znana z twórczości dla dzieci i młodzieży. Pierwszy Kanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu, funkcję tę pełniła w latach 1968–1976. 125. rocznica urodzin.

• 10 kwietnia – JACEK KACZMARSKI (1957-2004), poeta, kompozytor, prozaik, twórca tekstów piosenek, pieśniarz, kojarzony z etosem pierwszej Solidarności  i stanem wojennym, znany dzięki piosenkom o tematyce historycznej, społeczno-politycznej, m.in. Mury, Obława. 20. rocznica śmierci.

• 23 kwietnia – ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH Doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

• 23 kwietnia – WILLIAM SHAKESPEARE (1564-1616), angielski dramaturg, poeta i aktor, uznawany za najwybitniejszego dramatopisarza literatury światowej oraz reformatora teatru, autor licznych sztuk m.in. Makbet, Romeo i Julia. 460. rocznica urodzin.

• 24 kwietnia – FRANCISZEK BOHOMOLEC (1720-1784), pisarz, wydawca, publicysta, jezuita, jeden ze współtwórców oświecenia stanisławowskiego, autor komedii, m.in. Małżeństwo z kalendarza. 240. rocznica śmierci.

• 30 kwietnia – ZYGMUNT KUBIAK (1929-2004), polski pisarz, eseista, tłumacz, propagator kultury antycznej. 95. rocznica urodzin, 20. rocznica śmierci  (19 III).