Kalendarium rocznic literackich w 2022 r. – Maj

30 kwietnia 2022

Czy wiesz jakie rocznice obchodzimy w maju? Komu powinniśmy w tym miesiącu poświęcić więcej uwagi? Oto kilka ważnych dat.

• 7 maja – Władysław Stanisław Reymont, właśc. Stanisław Władysław Rejment (ur. 7 maja 1867 w Kobielach Wielkich, zm. 5 grudnia 1925 w Warszawie) – polski pisarz, prozaik i nowelista, jeden z głównych przedstawicieli realizmu z elementami naturalizmu w prozie Młodej Polski. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za czterotomową „epopeję chłopską” „Chłopi”. 155. rocznica urodzin.
    Władysław Stanisław Reymont - fotografia
  • 11 maja Lucyna Krzemieniecka, właśc. Wiera Zeidenberg (ur. 11 maja 1907 w Warszawie, zm. 22 września 1955 tamże) – polska pisarka pochodzenia żydowskiego, autorka popularnych, wielokrotnie wznawianych utworów dla dzieci, poetka. Była związana ze „Świerszczykiem”, „Płomykiem”, „Płomyczkiem”, „Iskierkami”, Teatrem „Baj” i Polskim Radiem, kontynuując obfitą twórczość literacką dla dzieci. 115. rocznica urodzin.
    Lucyna Krzemieniecka - portret
  • 14 maja August Strindberg (ur. 22 stycznia 1849 w Sztokholmie, zm. 14 maja 1912 tamże) – szwedzki pisarz. Twórca dramatów, powieści, esejów i utworów poetyckich, malarz i fotograf. Uznawany za ojca współczesnego teatru. Przedstawiciel naturalizmu i prekursor ekspresjonizmu. 110. rocznica śmierci.
    August Strindberg - fotografia

• 19 majaBolesław Prus, właściwie Aleksander Głowacki herbu Prus (ur. 20 sierpnia 1847 w Hrubieszowie, zm. 19 maja 1912 w Warszawie) – polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki pieszej i rowerowej. Autor nowel i opowiadań („Grzechy dzieciństwa”, „Omyłka”, „Z legend dawnego Egiptu”) oraz powieści („Anielka”, „Placówka”, „Lalka”, „Emancypantki”, „Faraon”. 110. rocznica śmierci.
    Bolesław Prus - fotografia
  • 23 majaMaria Stanisława Konopnicka z domu Wasiłowska (ur. 23 maja 1842 w Suwałkach, zm. 8 października 1910 we Lwowie) – polska poetka i nowelistka okresu pozytywizmu, krytyczka literacka, publicystka i tłumaczka; jedna z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej. Autorka m.in. zbiorów nowel „Na drodze”, „Ludzie i rzeczy”, utworów dla dzieci „O Janku Wędrowniczku”, „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”, „Na jagody”, wierszy „Rota”, „Stefek Burczymucha”, „Wolny najmita”. 180. rocznica urodzin.
    Maria Stanisława Konopnicka - fotografia
  • 31 majaLeopold Henryk Staff (ur. 14 listopada 1878 we Lwowie, zm. 31 maja 1957 w Skarżysku-Kamiennej) – polski poeta, tłumacz i eseista. Jeden z najwybitniejszych twórców literatury XX wieku, kojarzony głównie jako przedstawiciel współczesnego klasycyzmu; prekursor poezji codzienności, związany także z franciszkanizmem i parnasizmem. W roku 1950 nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. 65. rocznica śmierci.
    Leopold Henryk Staff - fotografia