Kalendarium rocznic literackich w 2022 r. – Listopad

30 października 2022

Czy wiesz jakie rocznice obchodzimy w listopadzie? Komu powinniśmy w tym miesiącu poświęcić więcej uwagi? Oto kilka ważnych dat.

• 5 listopad – Bolesław Leśmian, pierwotnie Bolesław Lesman (ur. 22 stycznia 1877 w Warszawie, zm. 5 listopada 1937 tamże) – polski poeta i prozaik żydowskiego pochodzenia, czołowy przedstawiciel literatury dwudziestolecia międzywojennego, krytyk literacki. 85. rocznica śmierci.
    Bolesław Leśmian - fotografia

• 12 listopad – Tadeusz Borowski (ur. 12 listopada 1922 w Żytomierzu, zm. 3 lipca 1951 w Warszawie) – polski pisarz, poeta i publicysta. Autor opowiadań ilustrujących życie w niemieckich obozach koncentracyjnych, m.in. „Byliśmy w Oświęcimiu”, „Kamienny świat”, „Pożegnanie z Marią”, „U nas w Auschwitzu”. 100. rocznica urodzin.
    Tadeusz Borowski - fotografia

• 14 listopad – Astrid Anna Emilia Lindgren z domu Ericsson (ur. 14 listopada 1907 w Vimmerby, zm. 28 stycznia 2002 w Sztokholmie) – szwedzka pisarka, autorka szeregu popularnych powieści dla dzieci i młodzieży, m.in. „Fizia Pończoszanka”, „Dzieci z Bullerbyn”, „Mio, mój Mio”, „Karlsson z Dachu”, „Emil ze Smalandii”, „Bracia Lwie Serce”, „Ronja, córka zbójnika”. 115. rocznica urodzin.
    Asrid Lindgren - fotografia

• 15 listopad – Andrzej Bursa (ur. 21 marca 1932 w Krakowie, zm. 15 listopada 1957 tamże) – polski poeta, prozaik, dramaturg i dziennikarz, należał do pokolenia „Współczesności”, zaliczany do kręgu poetów wyklętych. Autor m.in. poematu „Luiza”, powieści „Zabicie ciotki”, sztuki teatralnej „Karbunkuł” oraz wierszy. 65. rocznica śmierci.
    Andrzej Bursa - fotografia

• 19 listopad – Bruno Schulz (ur. 12 lipca 1892 w Drohobyczu, zm. 19 listopada 1942 tamże) – polski prozaik żydowskiego pochodzenia, grafik, malarz, rysownik i krytyk literacki. Ważne dzieła: „Sklepy cynamonowe”, „Sanatorium pod Klepsydrą”. 80. rocznica śmierci.
    Bruno Szulz - fotografia

• 28 listopad – Stanisław Mateusz Ignacy Wyspiański (ur.15 stycznia 1869 w Krakowie, zm. 28 listopada 1907 tamże) – polski literat i artysta wizualny: dramaturg, poeta, malarz, grafik, architekt, projektant mebli. Jako pisarz związany z dramatem symbolicznym. Tworzył w epoce Młodej Polski. Bywa nazywany czwartym wieszczem polskim. 115. rocznica śmierci.
    Stanisław Wyspiański - fotografia