Kalendarium rocznic literackich w 2022 r. – Kwiecień

31 marca 2022

Czy wiesz jakie rocznice obchodzimy w kwietniu? Komu powinniśmy w tym miesiącu poświęcić więcej uwagi? Oto kilka ważnych dat.

• 2 kwietnia – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI (obchodzony od 1967 r. w rocznicę urodzin H. Ch. Andersena)
  • 2 kwietnia – Ferenc Molnár, właśc. Ferenc Neumann (ur. 12 stycznia 1878 w Budapeszcie, Austro-Węgry; zm. 1 kwietnia 1952 w Nowym Jorku) – węgierski pisarz, dramaturg i dziennikarz. Światowy rozgłos przyniosła mu powieść „Chłopcy z Placu Broni”, która została przetłumaczona na 43 języki. Międzynarodową renomę zyskał również jako dramaturg, autor 42 sztuk teatralnych wystawianych na scenach europejskich i amerykańskich 70. rocznica śmierci.
    Ferenc Neumann - fotografia
  • 9 kwietnia – Wojciech Romuald Bogusławski (ur. 9 kwietnia 1757 w Glinnie, zm. 23 lipca 1829 w Warszawie) – polski aktor, śpiewak operowy, reżyser, pisarz, dramatopisarz, tłumacz; propagator ideologii oświecenia, wolnomularz; dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie i założyciel teatru w Kaliszu. Autor „Fraskatanki”, „Mieszczek modnych”, „Ślubu modnego”. 265. rocznica urodzin.
    Wojciech Romuald Bogusławski - fotografia
  • 9 kwietnia – Alfred Szklarski (ur. 21 stycznia 1912 w Chicago, zm. 9 kwietnia 1992 w Katowicach) – polski pisarz specjalizujący się w literaturze podróżniczo-przygodowej dla młodzieży, popularyzator wiedzy o polskich podróżnikach i przyrodnikach, redaktor literacki. Autor cyklu powieści o Tomku Wilmowskim oraz o Indianach Ameryki Północnej. 30. rocznica śmierci.
    Alfred Szklarski - fotografia
  • 14 kwietnia – Danuta Wawiłow (ur. 14 kwietnia 1942 w Koźmodiemiansku, zm. 29 maja 1999 w Warszawie) – autorka literatury dziecięcej, poetka, prozaiczka, tłumaczka, autorka słuchowisk radiowych. Wydała m.in. tomiki wierszy „Rupaki”, „Kałużyści”. 80. rocznica urodzin.
    Danuta Wawiłow - fotografia
  • 15 kwietnia – Szymon Kobyliński, właściwie Tadeusz Szymon Kobyliński (ur. 22 maja 1927 w Warszawie, zm. 15 kwietnia 2002 tamże) – polski grafik, rysownik, karykaturzysta, satyryk, historyk, scenograf (głównie teatralny, ale także filmowy), jeden z prekursorów polskiego komiksu. 20. rocznica śmierci.
  • 21 kwietnia – Mira Jaworczakowa (ur. 21 kwietnia 1917 w Sartanie k. Mariupola, zm. 5 października 2009 w Krakowie) – polska pisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz opowiadań historycznych. Autorka m.in.: „Marmotek z gór”, „Kolorowa kołderka”, „Jacek, Wacek i Pankracek”, „Oto jest Kasia”. 105 rocznica urodzin.
    Mira Jaworczakowa - fotografia
  • 23.04 – ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH (ogłoszony przez UNESCO na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców)
  • 24 kwietnia – Lucy Maud Montgomery (ur. 30 listopada 1874 w Clifton na Wyspie Księcia Edwarda, zm. 24 kwietnia 1942 w Toronto) – kanadyjska pisarka, autorka m.in. cyklu powieściowego „Ania z Zielonego Wzgórza”. 80. rocznica śmierci.
    Lucy Maud Montgomery - fotografia